zółto czarny w kolorze czarno żółty mała czcionka standardowa czcionka większa czcionka
Kanalizacja to nie śmietnik
Moniecka sieć kanalizacji sanitarnej coraz częściej traktowana jest przez mieszkańców jako miejsce pozbycia się różnego rodzaju odpadów. Trafiają do niej resztki żywności, artykuły higieniczne [ patyczki do uszu, pieluchy, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżające, waciki itp. ], leki, puszki, torebki foliowe, butelki, baterie, oleje, farby, rozpuszczalniki, tłuszcze. Najczęstszymi awariami spowodowanymi przez traktowanie kanalizacji jako ??śmietnika? są zatory sieci kanalizacyjnej. Ich konsekwencję stanowi zalewanie ulic i piwnic budynków cofającymi się ściekami, co powoduje duże straty materialne, uciążliwość dla mieszkańców, a także szkody środowiskowe. Miejska sieć kanalizacyjna jest przystosowana wyłącznie do przyjmowania nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego. Wszystkie inne rzeczy i przedmioty z wygody oraz przyzwyczajenia wrzucane do kanalizacji wpływają na jej awarie. Poza zatorami sieci kanalizacyjnej tego typu ??gospodarcze myślenie? wpływa na liczne awarie i prawidłową pracę urządzeń miejskiej oczyszczalni ścieków zwiększając koszty związane z eksploatacją urządzeń a tym samym opłaty ponoszone przez wszystkich mieszkańców.

Pamiętajmy aby do sieci kanalizacyjnej nie wrzucać:


a) odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym np. artykułów żywnościowych oraz ich resztek, artykułów higienicznych jak: patyczki do uszu, pieluchy, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżające, waciki itp.; niedopałków papierosów, leków, torebek foliowych, puszek, butelek, baterii, fusów po kawie, torebek po herbacie itp.
b) odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności, lakierów, mas bitumicznych i ich emulsji, mieszanin cementowych, klejowych, fug, farb, tłuszczy, olejów spożywczych, przemysłowych itp.
c) substancji palnych i wybuchowych a w szczególności benzyn, nafty, oleju opałowego, rozpuszczalników itp.,
d) substancji żrących i toksycznych, a w szczególności mocnych kwasów i zasad,
e) odpadów i ścieków z hodowli zwierząt w tym odpadów poubojowych,
f) niezdezynfekowanych ścieków ze szpitali, przychodni oraz z zakładów weterynaryjnych.

Przestrzeganie powyższych zasad spowoduje zmniejszenie a być może uniknięcie tym samym awarii kanalizacji sanitarnej nie tylko w sieci miejskiej ale także przyłączy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych oraz instytucjach i zakładach.